Witajcie wszyscy. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam będąc nad morzem wpatrywać się godzinami za horyzont i myśleć nad tym co może Was tam spotkać? My spędzając całe dzieciństwo i młodość w naszej małej nadmorskiej miejscowości niemal codziennie miałyśmy taką sytuacje. Do czasu, aż stwierdziłyśmy, że czas coś zmienić. Zdałyśmy maturę i wybieramy się na studia na drugi koniec Polski (do Krakowa) więc daleka droga przed nami. Ale po drodze czeka na nas wiele ciekawych miejsc. Bo nie wspomniałyśmy jeszcze o tym, że uwielbiamy podróżować. Niech Was nie dziwią wpisy o nadmorskich miejscowościach, bo może nazwa morza ta sama, ale widoki i atrakcje zupełnie inne. Fascynujące są dla nas także góry i wszystkie regiony znajdujące się w granicach naszego kraju...

Kategorie

  • Home Solina – bieszczadzie ziemie pod taflą jeziora

Solina – bieszczadzie ziemie pod taflą jeziora

Mimo że to nie Mazury, a południe kraju, to możemy tu ujrzeć naprawdę malowniczy krajobraz jeziora. Solina to jedna z najbardziej urokliwych wsi na obszarze województwa podkarpackiego. Znajduje się ona w powiecie leskim i przypisana jest pod Gminę Solina – niestety, od jakiegoś czasu nie jest już stolicą gminy (siedzibą władz jest Polańczyk, znany jako bieszczadzkie uzdrowisko). Wieś jest rozpoznawalna głownie dzięki największemu w Polsce zbiornikowi retencyjnemu o nazwie Jezioro Solińskie. Akwen ten zajmuje obszar 22 km². Solina, z uwagi na „oddech” Bieszczad i dostęp do niezwykłego jeziora, traktowana jest jako wspaniała wypoczynkowa alternatywa dla mocno już skomercjalizowanych Mazur. Mówi się, że z powodzeniem może zahipnotyzować wielbicieli mazurskich jezior, a jej największym atutem jest to, że oferuje wiele atrakcji, których nie można napotkać w innych rejonach Polski.

Pamiątka po magnackim rodzie Kmitów Solina była wzmiankowana w XV wieku – była wpisana w inwentarz majątku dynastii Kmitów, która to nad Sanem posiadała kilkadziesiąt wsi i zamków. „Oryginalna” wieś została zatopiona przez wody Jeziora Solińskiego – wraz z nią pod taflą znalazły się Olchowiec, Teleśnica, Horodek, Sokole, Chrewt i spora część Wołkowyi. Nie mniej jednak „nowa” Solina na zawsze będzie powiązana z magnatami i ich dziedzictwem. Wiadome jest, że zabytki zostały uchronione przed zalaniem – pytanie: czy wszystkie? Amatorów przygód niepokoi myśl o skarbach skrytych na dnie tego akwenu – mogły one być zakopane pod ziemią podczas dziejowych wojennych zawieruch. Odnalezienie takiego skarbu byłoby wielkim wydarzeniem, zwłaszcza że w czasach gdy powstawał zbiornik retencyjny ludzie mieli zupełnie inne spojrzenie na wartości historyczne.

Nie da się przejść obok Soliny obojętnie. Ta wieś intryguje, nie tylko faktem, że znalazła się pod wodą, a jest nad wodą. Ma w sobie niesamowitą magię związaną nie tylko z rodem Kmitów, ale i realizacją wizji zapory wywodzącej się z dwudziestolecia międzywojennego. To także dowód na to, że natura potrafi pozytywnie przyjąć sztuczne dzieło i przyjąć je jak swoje dziecko – bo czy Jezioro Solińskie, wraz ze swoim przepięknym otoczeniem – nie wygląda na naturalne? Pobyt tu to szansa na poczucie tej energii, pobudzenie własnej wyobraźni i jakościowy wypoczynek z noclegami. Baza noclegowa przyjmuje gości przez cały rok, a okolica o każdej porze roku kusi ludzi odmiennym przepięknym ubarwieniem.

4 comments on “Solina – bieszczadzie ziemie pod taflą jeziora”

  1. Fajne miejsce na majówkę albo długi weekend, bo można spokojnie wypocząć nad jeziorem

  2. Jeśli chodzi o majówkę w okolicy to pewnie nocleg należałoby już rezerwować?

  3. Oczywiście :) Ja rezerwowałam wczoraj i już miałam z tym problem bo większość miejsc była zajęta :)

  4. Joanna523 says:

    Pamiętam majówkę nad Soliną, pierwszą samodzielną wyprawę z przyjaciółmi, było niesamowicie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>