Witajcie wszyscy. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam będąc nad morzem wpatrywać się godzinami za horyzont i myśleć nad tym co może Was tam spotkać? My spędzając całe dzieciństwo i młodość w naszej małej nadmorskiej miejscowości niemal codziennie miałyśmy taką sytuacje. Do czasu, aż stwierdziłyśmy, że czas coś zmienić. Zdałyśmy maturę i wybieramy się na studia na drugi koniec Polski (do Krakowa) więc daleka droga przed nami. Ale po drodze czeka na nas wiele ciekawych miejsc. Bo nie wspomniałyśmy jeszcze o tym, że uwielbiamy podróżować. Niech Was nie dziwią wpisy o nadmorskich miejscowościach, bo może nazwa morza ta sama, ale widoki i atrakcje zupełnie inne. Fascynujące są dla nas także góry i wszystkie regiony znajdujące się w granicach naszego kraju...

Kategorie

  • Home Interesujące muzea w Helu

Interesujące muzea w Helu

Hel jest miejscowością, która ze względu na swoje nietypowe położenie przyciąga każdego roku tysiące turystów. Możemy tu wybrać się na plażę południową, wschodnią albo północną. Można też skorzystać z wód Zatoki Gdańskiej albo Morza Bałtyckiego i uprawiać tu liczne sporty wodne. Jest więc miejscem, gdzie każdy znajdzie rozrywkę odpowiednią dla siebie. Podobnie jest także z miejscami do spania.

Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta i przystosowana do nawet najbardziej wymagającego turysty. Noclegi to nie tylko pokoje gościnne i małe pensjonaty, ale też duże ośrodki wczasowe i hotele. Bardzo polecanym pomysłem na sen jest nocleg w pobliżu morza, ze względu na piękne widoki i krystaliczne powietrze. Jednym z ciekawszych obiektów w Helu jest Muzeum Rybołówstwa. Ma ono siedzibę w najstarszym budynku w mieście – gotyckim kościele poewangelickim Świętych Piotra i Pawła, który pochodzi z XV stulecia. W budynku świątyni mieści się stała wystawa związana z zawodem rybaka. Można tam obejrzeć zbiory sprzętu niezbędnego do połowu oraz dowiedzieć się wielu interesujących informacji o rybołówstwie w miastach polskiego wybrzeża. Za budynkiem kościoła znajduje się także skansen łodzi, które w dawnych czasach wykorzystywano do połowów. Udostępniona dla turystów jest także wieża widokowa o wysokości 20 metrów, skąd rozciąga się widok na resztę miasta.

Drugim interesującym helskim muzeum jest Muzeum Obrony Wybrzeża. Zajmuje ono rozległe tereny na zachodzie miejscowości. Ma formę otwartą, tzn. składa się z kilku dawnych budynków, gdzie urządzono różne wystawy. Część eksponatów znajduje się także na świeżym powietrzu, między zabudowaniami. Zobaczymy tu m. in. niemiecką baterię artyleryjską. Oprócz tego znajdziemy na terenie muzeum liczne pojazdy – motocykle, samochody opancerzone czy pojazdy gąsienicowe. Duża część zbiorów poświęcona jest także historii Marynarki Wojennej. Na całej Mierzei Helskiej poprowadzony jest także Szlak Militarny, który prowadzi po najważniejszych elementach umocnień, które zachowały się do dzisiaj. Po drodze zobaczyć można kilka stanowisk artyleryjskich, bunkrów oraz innych budynków, służących niegdyś żołnierzom. W części z nich działają dzisiaj różne podmioty gospodarcze, niektóre udostępnione są do zwiedzania. Podobne historie spotkały różne obiekty militarne na całych Kaszubach. Co roku odwiedzają je tysiące turystów zainteresowanych militariami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>